Rohm Semiconductor MCR18ERTF1962
MCR18ERTF1962 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1962
Brief Description
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1962.pdf
Availability of MCR18ERTF1962
QUANTITY
MCR18ERTF1962 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1962
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1962
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1962
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1962 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1962 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1962
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS R/A datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE 250V datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AC datasheet.pdf
IC REG BOOST SEPIC ADJ 2A 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 30KV Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 14CK datasheet.pdf