Rohm Semiconductor MCR18ERTF2050
MCR18ERTF2050 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF2050
Brief Description
RES SMD 205 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF2050.pdf
Availability of MCR18ERTF2050
QUANTITY
MCR18ERTF2050 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF2050
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF2050
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF2050
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF2050 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF2050 Details Description
Related parts for MCR18ERTF2050
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 5' REVERSED datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf