Rohm Semiconductor MCR18ERTF2672
MCR18ERTF2672 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF2672
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF2672.pdf
Availability of MCR18ERTF2672
QUANTITY
MCR18ERTF2672 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF2672
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF2672
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF2672
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF2672 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF2672 Details Description
Related parts for MCR18ERTF2672
OPTOISO 2.5KV OPN COLLECTOR 8SMD datasheet.pdf
CONN HDI RECEPT 240POS 3ROW R/A datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 100K OHM 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
600 mA/1000 mA, 2.5 MHz Buck-Boost DC-to-DC Converter IC datasheet.pdf