Rohm Semiconductor MCR18ERTF3481
MCR18ERTF3481 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF3481
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF3481.pdf
Availability of MCR18ERTF3481
QUANTITY
MCR18ERTF3481 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF3481
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF3481
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF3481
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF3481 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF3481 Details Description
Related parts for MCR18ERTF3481
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 4A TO220-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS DR LOW P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2.4A DO220AA datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf