Rohm Semiconductor MCR18ERTF3922
MCR18ERTF3922 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF3922
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF3922.pdf
Availability of MCR18ERTF3922
QUANTITY
MCR18ERTF3922 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF3922
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF3922
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF3922
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF3922 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF3922 Details Description
Related parts for MCR18ERTF3922
CAP NIOB OXI 150UF 20% 6.3V 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP RF/IF DIFF 16LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
16MM IND CTRL SQUARE SCRN WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
68000UF 25V 40X100MM 105C 5000H datasheet.pdf