Rohm Semiconductor MCR18ERTF5110
MCR18ERTF5110 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF5110
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF5110.pdf
Availability of MCR18ERTF5110
QUANTITY
MCR18ERTF5110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF5110
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF5110
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF5110
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF5110 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF5110 Details Description
Related parts for MCR18ERTF5110
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 10-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO214AA datasheet.pdf
RES 150 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
47U COMBI RAILS RACK MOUNTING datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SR BTS FT 4 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf