Rohm Semiconductor MCR18ERTF5113
MCR18ERTF5113 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF5113
Brief Description
RES SMD 511K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF5113.pdf
Availability of MCR18ERTF5113
QUANTITY
MCR18ERTF5113 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF5113
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF5113
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF5113
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF5113 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF5113 Details Description
Related parts for MCR18ERTF5113
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC LV SNGL FET BUS SW SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4POS SLD CUP datasheet.pdf