Rohm Semiconductor MCR18ERTF5360
MCR18ERTF5360 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF5360
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF5360.pdf
Availability of MCR18ERTF5360
QUANTITY
MCR18ERTF5360 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF5360
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF5360
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF5360
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF5360 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF5360 Details Description
Related parts for MCR18ERTF5360
BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM datasheet.pdf
SSD 90GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3800UF 200V SCREW datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 7.62MM datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100 L.210 datasheet.pdf