Rohm Semiconductor MCR18ERTF5602
MCR18ERTF5602 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF5602
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF5602.pdf
Availability of MCR18ERTF5602
QUANTITY
MCR18ERTF5602 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF5602
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF5602
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF5602
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF5602 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF5602 Details Description
Related parts for MCR18ERTF5602
IC 8-BIT PAR/SER SHIFT REG 16DIP datasheet.pdf
IC POT DUAL LOG HV 50K 16-SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 15A CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TRIMMER 600 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 68 NF 253VAC AXIAL AXIA datasheet.pdf