Rohm Semiconductor MCR18ERTF6041
MCR18ERTF6041 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF6041
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF6041.pdf
Availability of MCR18ERTF6041
QUANTITY
MCR18ERTF6041 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF6041
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF6041
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF6041
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF6041 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF6041 Details Description
Related parts for MCR18ERTF6041
IC XDCP SGL 100TAP 1K 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 52POS DUAL TIN datasheet.pdf
CORD GRIP .625-.75" STR MALE datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
PNL MNT AMBER W/WIRE 12" datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
PROTECT BAR FOR 56 BEAM CHANNELS datasheet.pdf
RES SMD 983 OHM 0.05% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf