Rohm Semiconductor MCR18ERTF60R4
MCR18ERTF60R4 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF60R4
Brief Description
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF60R4.pdf
Availability of MCR18ERTF60R4
QUANTITY
MCR18ERTF60R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF60R4
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF60R4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF60R4
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF60R4 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF60R4 Details Description
Related parts for MCR18ERTF60R4
CONTACT SKT 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 21POS datasheet.pdf
10+10 WAY EXT WALL F CRIMP datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 02-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf