Rohm Semiconductor MCR18ERTF6340
MCR18ERTF6340 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF6340
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 634 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF6340.pdf
Availability of MCR18ERTF6340
QUANTITY
MCR18ERTF6340 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF6340
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF6340
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF6340
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF6340 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF6340 Details Description
Related parts for MCR18ERTF6340
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 50' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES 107.794 OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf