Rohm Semiconductor MCR18ERTF7322
MCR18ERTF7322 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF7322
Brief Description
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF7322.pdf
Availability of MCR18ERTF7322
QUANTITY
MCR18ERTF7322 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF7322
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF7322
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF7322
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF7322 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF7322 Details Description
Related parts for MCR18ERTF7322
FIXED IND 50UH 8A 28 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 28POS datasheet.pdf
FIXED IND 538NH 2MA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf