Rohm Semiconductor MCR18ERTF78R7
MCR18ERTF78R7 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF78R7
Brief Description
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF78R7.pdf
Availability of MCR18ERTF78R7
QUANTITY
MCR18ERTF78R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF78R7
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF78R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF78R7
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF78R7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF78R7 Details Description
Related parts for MCR18ERTF78R7
CONN HEADER 3POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FRAM 40VQFN datasheet.pdf
RES 383 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CORD SOCKET datasheet.pdf