Rohm Semiconductor MCR18ERTF82R0
MCR18ERTF82R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF82R0
Brief Description
RES SMD 82 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF82R0.pdf
Availability of MCR18ERTF82R0
QUANTITY
MCR18ERTF82R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF82R0
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF82R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF82R0
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF82R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF82R0 Details Description
Related parts for MCR18ERTF82R0
GDT 450V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
LED 5MM VERTICAL 1.000" BLUE CLR datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CIRC datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 12.5A 9.8 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 25POS THRUHL datasheet.pdf