Rohm Semiconductor MCR18ERTF8870
MCR18ERTF8870 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF8870
Brief Description
RES SMD 887 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF8870.pdf
Availability of MCR18ERTF8870
QUANTITY
MCR18ERTF8870 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF8870
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF8870
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF8870
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF8870 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF8870 Details Description
Related parts for MCR18ERTF8870
RES 1.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC COUNTER/DIVIDER BINRY 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf