Rohm Semiconductor MCR18ERTFL5R62
MCR18ERTFL5R62 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTFL5R62
Brief Description
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTFL5R62.pdf
Availability of MCR18ERTFL5R62
QUANTITY
MCR18ERTFL5R62 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTFL5R62
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTFL5R62
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTFL5R62
Related LinksMCR18ER, MCR18ERTFL5R62 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTFL5R62 Details Description
Related parts for MCR18ERTFL5R62
Connector Quick Connect Tab 15-22 AWG 0.312" (7.92mm) Crimp datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
GENDER CHANGER SUB-D9, M-M datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A MX23A TIN datasheet.pdf