Rohm Semiconductor MCR18ERTJ120
MCR18ERTJ120 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ120
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ120.pdf
Availability of MCR18ERTJ120
QUANTITY
MCR18ERTJ120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ120
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ120
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ120
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ120 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ120 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ120
IC OFFLINE SWIT OVP UVLO HV 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 16V R2H 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8VSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZDU 2.5N/4AN datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 80A D-61-8SM datasheet.pdf