Rohm Semiconductor MCR18ERTJ161
MCR18ERTJ161 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ161
Brief Description
RES SMD 160 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ161.pdf
Availability of MCR18ERTJ161
QUANTITY
MCR18ERTJ161 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ161
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ161
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ161
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ161 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ161 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ161
CONN EDGECARD 130PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight PowerPAK MLP33-6 datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 49.4V 125W datasheet.pdf
VHDM BP 6ROW SIG END 25 COL datasheet.pdf
UM4224 UNIVERSAL MAT 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.5VC DO13 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 15ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf