Rohm Semiconductor MCR18ERTJ1R3
MCR18ERTJ1R3 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ1R3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ1R3.pdf
Availability of MCR18ERTJ1R3
QUANTITY
MCR18ERTJ1R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ1R3
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ1R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ1R3
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ1R3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ1R3 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ1R3
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 14.07VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 220MA 2.06 OHM datasheet.pdf
IC FIFO 131X18 2.5V 5NS 240BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf