Rohm Semiconductor MCR18ERTJ241
MCR18ERTJ241 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ241
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ241.pdf
Availability of MCR18ERTJ241
QUANTITY
MCR18ERTJ241 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ241
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ241
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ241
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ241 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ241 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ241
IC FLASH CONFIG 8M 44TQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SOCKET 11-PIN FOR H7CN datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SST UNITIZED WHEEL 1" 7S FIN datasheet.pdf
IRON LED 40 WATT 120V datasheet.pdf
DIP CABLE 6POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONV 6W SIP SNG OUT datasheet.pdf