Rohm Semiconductor MCR18ERTJ274
MCR18ERTJ274 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ274
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ274.pdf
Availability of MCR18ERTJ274
QUANTITY
MCR18ERTJ274 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ274
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ274
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ274
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ274 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ274 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ274
CONN HEADR BRKWAY .100 78POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN ASSEMBLY DUAL POS .050 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.51K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONSOLE SYSTEM STANDARD DESK datasheet.pdf
SL 5.08/14/135B 3.2SN OR datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT PIN datasheet.pdf