Rohm Semiconductor MCR18ERTJ274
MCR18ERTJ274 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ274
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ274.pdf
Availability of MCR18ERTJ274
QUANTITY
MCR18ERTJ274 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ274
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ274
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ274
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ274 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ274 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ274
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 2W datasheet.pdf
EMITTER IR 935NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
IC REG ISOLATED 5V 0.2A 12SOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1UF 16V 0402 datasheet.pdf
RES 0.8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 9.14MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MOD 802.15.4/ZIGB 2.4GHZ CHIPANT datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf