Rohm Semiconductor MCR18ERTJ392
MCR18ERTJ392 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ392
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ392.pdf
Availability of MCR18ERTJ392
QUANTITY
MCR18ERTJ392 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ392
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ392
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ392
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ392 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ392 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ392
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP 3/8-6" BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.915A 100 MOHM datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf