Rohm Semiconductor MCR18ERTJ6R2
MCR18ERTJ6R2 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ6R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ6R2.pdf
Availability of MCR18ERTJ6R2
QUANTITY
MCR18ERTJ6R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ6R2
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ6R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ6R2
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ6R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ6R2 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ6R2
RES 13.3 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf