Rohm Semiconductor MCR18ERTJ753
MCR18ERTJ753 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ753
Brief Description
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ753.pdf
Availability of MCR18ERTJ753
QUANTITY
MCR18ERTJ753 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ753
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ753
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ753
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ753 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ753 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ753
CAP CER 8.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 120VAC datasheet.pdf
CAP MICA 0.022UF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST LDO VON VCOM 24-QFN datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL6140/41 datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI+ 1-4CELL 20VQFN datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM GRN 565NM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf