Rohm Semiconductor MCR18ERTJ820
MCR18ERTJ820 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ820
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ820.pdf
Availability of MCR18ERTJ820
QUANTITY
MCR18ERTJ820 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ820
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ820
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ820
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ820 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ820 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ820
IC MCU 8BIT 16KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CBL 6POS 0.5MM JMPR TYPE D 10" datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.38A 209 MOHM datasheet.pdf