Rohm Semiconductor MCR18ERTJ911
MCR18ERTJ911 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ911
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 910 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ911.pdf
Availability of MCR18ERTJ911
QUANTITY
MCR18ERTJ911 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ911
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ911
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ911
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ911 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ911 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ911
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL GRN,ORN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 10MM datasheet.pdf
CIRC CONN 19POS FMALE 1' CABLE datasheet.pdf
OSC MEMS 15.8682MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 3A SOT223 datasheet.pdf
500 TB SOC MATCH/TH/TT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf