Rohm Semiconductor MCR18ERTJ911
MCR18ERTJ911 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ911
Brief Description
RES SMD 910 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ911.pdf
Availability of MCR18ERTJ911
QUANTITY
MCR18ERTJ911 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ911
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ911
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ911
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ911 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ911 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ911
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.4A 68.8 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf