Rohm Semiconductor MCR18EZHF1100
MCR18EZHF1100 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1100
Brief Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1100.pdf
Availability of MCR18EZHF1100
QUANTITY
MCR18EZHF1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1100
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1100
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1100 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1100
CONN HDR 8POS VERT KEY-X 30GOLD datasheet.pdf
DIODE GP 50V 6A MICRODE BUTTON datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 72POS datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SHUNT LP W/HANDLE 2 POS 50AU datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V 5% RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.392 OHM 1% 30W datasheet.pdf