Rohm Semiconductor MCR18EZHF1151
MCR18EZHF1151 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1151
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1151.pdf
Availability of MCR18EZHF1151
QUANTITY
MCR18EZHF1151 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1151
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1151
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1151
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1151 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1151 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1151
FUSE GLASS 7A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
SYSTEM MARKING 3.5MM 1-16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS 1MM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 50MSPS SGL 28SSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 14"X10" BLK/RD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 1000VDC datasheet.pdf