Rohm Semiconductor MCR18EZHF1154
MCR18EZHF1154 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1154
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.15M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1154.pdf
Availability of MCR18EZHF1154
QUANTITY
MCR18EZHF1154 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1154
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1154
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1154
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1154 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1154 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1154
RES SMD 301K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC CTLR RF DETECTOR UMAX datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 200POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
OSC XO 8.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
4700UF 250V 65X105MM 85C 10000H datasheet.pdf