Rohm Semiconductor MCR18EZHF1204
MCR18EZHF1204 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1204
Brief Description
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1204.pdf
Availability of MCR18EZHF1204
QUANTITY
MCR18EZHF1204 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1204
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1204
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1204
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1204 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1204 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1204
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 3A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC IEEE 802.3AF PD INTFC 8-SOIC datasheet.pdf
LUG FIXED 4/0-2AWG 225A COPPER datasheet.pdf
RES 36 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 20W D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1.1A 320 MOHM TH datasheet.pdf