Rohm Semiconductor MCR18EZHF1272
MCR18EZHF1272 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1272
Brief Description
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1272.pdf
Availability of MCR18EZHF1272
QUANTITY
MCR18EZHF1272 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1272
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1272
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1272
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1272 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1272 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1272
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC SWIT PROG OVP UVLO HV 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX YLW 2.0" 5X7 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W 6EMT datasheet.pdf
XFMR,FC,DUAL,1:1,7.5UH,OH, NPB datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 5W T18 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 500MA 818 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 15W UFRM datasheet.pdf