Rohm Semiconductor MCR18EZHF1500
MCR18EZHF1500 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1500
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1500.pdf
Availability of MCR18EZHF1500
QUANTITY
MCR18EZHF1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1500
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1500
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1500 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1500 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1500
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9736 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMA datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
ORCA ADAPTOR LT PIPE WHT 3.4V datasheet.pdf
CABLE 7COND 14AWG BLACK 500' datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
DIODE GP 1KV 1.6A DO214AB datasheet.pdf
RES 422 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf