Rohm Semiconductor MCR18EZHF1501
MCR18EZHF1501 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1501
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1501.pdf
Availability of MCR18EZHF1501
QUANTITY
MCR18EZHF1501 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1501
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1501
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1501 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1501 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1501
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC TXRX EIA562 5V SINGLE 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
8X3 MTE RCPT SR LATCH .100CL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf