Rohm Semiconductor MCR18EZHF1501
MCR18EZHF1501 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1501
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1501.pdf
Availability of MCR18EZHF1501
QUANTITY
MCR18EZHF1501 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1501
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1501
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1501
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1501 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1501 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1501
CONN HEADER LOPRO STR .100 34POS datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HOUSING ZH 2POS 1.5MM WHT datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 12V 40A 56-QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 195A TO262 datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MICRO 51POS PIN 24" datasheet.pdf
RES 96K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 3DB datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf