Rohm Semiconductor MCR18EZHF1543
MCR18EZHF1543 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1543
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 154K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1543.pdf
Availability of MCR18EZHF1543
QUANTITY
MCR18EZHF1543 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1543
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1543
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1543
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1543 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1543 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1543
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 57MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 34POS datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL W/PIN datasheet.pdf
PHOTOVOLTAIC SURGE PROTECTOR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf