Rohm Semiconductor MCR18EZHF1603
MCR18EZHF1603 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1603
Brief Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1603.pdf
Availability of MCR18EZHF1603
QUANTITY
MCR18EZHF1603 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1603
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1603
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1603 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1603 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1603
RES SMD 649 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf