Rohm Semiconductor MCR18EZHF1604
MCR18EZHF1604 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1604
Brief Description
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1604.pdf
Availability of MCR18EZHF1604
QUANTITY
MCR18EZHF1604 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1604
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1604
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1604
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1604 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1604 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1604
RES SMD 270 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
POT 2K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
MLTI-TAP STRP 2-15A/125V DUP 8' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 36COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf