Rohm Semiconductor MCR18EZHF1620
MCR18EZHF1620 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1620
Brief Description
RES SMD 162 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1620.pdf
Availability of MCR18EZHF1620
QUANTITY
MCR18EZHF1620 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1620
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1620
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1620
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1620 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1620 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1620
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 3.11"L X 3.31"W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC LED DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 11UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf