Rohm Semiconductor MCR18EZHF1742
MCR18EZHF1742 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1742
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1742.pdf
Availability of MCR18EZHF1742
QUANTITY
MCR18EZHF1742 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1742
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1742
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1742
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1742 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1742 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1742
HEATSINK CPU W/ADHESIVE 1.41"SQ datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8DFN datasheet.pdf
IC FPGA 362 I/O 672FBGA datasheet.pdf
IC MONITOR/CONTROL ANALOG 40WQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 18.03MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB CP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB M3 PRO 64QFN datasheet.pdf
OSC XO 25.175MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf