Rohm Semiconductor MCR18EZHF1803
MCR18EZHF1803 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1803
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1803.pdf
Availability of MCR18EZHF1803
QUANTITY
MCR18EZHF1803 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1803
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1803
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1803
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1803 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1803 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1803
IC MPU/RESET CIRC 1.90V SC70-4 datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RESONATOR CER 5.64MHZ SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 255.15VC SMD datasheet.pdf
CA MPO-MPO 12 FIBER 164.0 FT datasheet.pdf
IC DECOD VIDEO NTSC/PAL 80TQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf