Rohm Semiconductor MCR18EZHF1804
MCR18EZHF1804 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1804
Brief Description
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1804.pdf
Availability of MCR18EZHF1804
QUANTITY
MCR18EZHF1804 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1804
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1804
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1804
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1804 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1804 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1804
RES 1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 24POS VERT .155" datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K 32TAP 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf