Rohm Semiconductor MCR18EZHF1822
MCR18EZHF1822 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1822
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1822.pdf
Availability of MCR18EZHF1822
QUANTITY
MCR18EZHF1822 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1822
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1822
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1822
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1822 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1822 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1822
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DUAL 2.54MM AU datasheet.pdf
RES 40K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
HUMIDISTAT 3.5X1.5X1.8" datasheet.pdf
2.5 WTB WAFER ASSY RA W/KINK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 150MM 12-24VDC datasheet.pdf