Rohm Semiconductor MCR18EZHF1822
MCR18EZHF1822 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1822
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1822.pdf
Availability of MCR18EZHF1822
QUANTITY
MCR18EZHF1822 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1822
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1822
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1822
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1822 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1822 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1822
RES SMD 1.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC 1.5KE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 10W datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
ATTENUATOR 1.5 DB DC 18GHZ datasheet.pdf