Rohm Semiconductor MCR18EZHF1964
MCR18EZHF1964 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1964
Brief Description
RES SMD 1.96M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1964.pdf
Availability of MCR18EZHF1964
QUANTITY
MCR18EZHF1964 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1964
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1964
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1964
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1964 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1964 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1964
IC OPAMP GP 85KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEATSINK .375"TO-220 datasheet.pdf
OPTOISO 4KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
BUTT CONN FUNNEL SPLICE TAPE datasheet.pdf
M TERMINAL 30AWG datasheet.pdf
TVS DIODE 29.1VWM 52VC SMC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23 datasheet.pdf