Rohm Semiconductor MCR18EZHF2103
MCR18EZHF2103 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2103
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 210K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2103.pdf
Availability of MCR18EZHF2103
QUANTITY
MCR18EZHF2103 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2103
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2103
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2103 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2103 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2103
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 5.1K OHM 10SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 10A PIN PLNGR datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.42 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf