Rohm Semiconductor MCR18EZHF2371
MCR18EZHF2371 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2371
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2371.pdf
Availability of MCR18EZHF2371
QUANTITY
MCR18EZHF2371 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2371
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2371
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2371
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2371 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2371 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2371
MOSFET P-CH 20V 4.6A BGA datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
MX150 ASSY HYB BLD 2X8 DKGY C16 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf