Rohm Semiconductor MCR18EZHF2371
MCR18EZHF2371 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2371
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2371.pdf
Availability of MCR18EZHF2371
QUANTITY
MCR18EZHF2371 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2371
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2371
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2371
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2371 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2371 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2371
IC SENSOR 24CHAN QMATRIX 32TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
LED 2HI 3MM LOW CUR YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 1% 500V 1812 datasheet.pdf
IC SOUND PROCESSOR SSOP-A32 datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.80MM datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT OPEN ENDS 7C datasheet.pdf